- Part No. 2K-SMPF-05DL015
- Category Sensors & Switches
- Category Pressure Sensor/Transducer
- Weight 1.36 kgs
- Electrical Input 0-5 V
- PSI Range 015 psi
- Electrical Port 20mm Conduit
- Pneumatic Port BSPP
- Direct/Reverse Acting Direct Acting
- Agency Approval FM/CSA
- Enclosure Intrinsically Safe
- Pneumatic Output Split Range Low
- Base T2000 Type 2000
Product Information
Description:
2KSMPF05DL015
PRESSURE TRANSDUCER
TYPE 2000
INTRINSICALLY SAFE
20MM CONDUIT
BSPP
FM/CSA
0-5 V
DIRECT ACTING
SPLIT RANGE LOW
015 PSI
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 19/12/2025
2K-SMPF-05DL015
Specifications
- Part No. 2K-SMPF-05DL015
- Category Sensors & Switches
- Weight 1.36 kgs
- Electrical Input 0-5 V
- PSI Range 015 psi
- Electrical Port 20mm Conduit
- Pneumatic Port BSPP
- Agency Approval FM/CSA
- Enclosure Intrinsically Safe
- Base T2000 Type 2000
Product Information
Description:
2KSMPF05DL015
PRESSURE TRANSDUCER
TYPE 2000
INTRINSICALLY SAFE
20MM CONDUIT
BSPP
FM/CSA
0-5 V
DIRECT ACTING
SPLIT RANGE LOW
015 PSI